Kdoulová vejmrda malá

tradiční křenová omáčka jinak | Pod názvem vejmrda se skrývá tradiční pochoutka z křene, masového vývaru, octa a obvykle jablek, které jsme v našem receptu nahradili voňavými kdoulemi.

  • Vítěz regionální potraviny Jihomoravského kraje 2021
  • Tradiční receptura s moderním zpracováním
  • Vyrobeno z moravských kdoulí
Dostupnost Skladem
Můžeme doručit do:
26.11.2024
Možnosti doručení
Kód: CHM069
139 Kč 124,11 Kč bez DPH
Kdoulová vejmrda malá
kdoulova vejmrda mala chut moravy
Regionalní potravina JMK 2021

Jak se kdoulová vejmrda připravuje

K výrobě této tradiční pochoutky v našem netradičním pojetí potřebujeme především zralé plody kdouloně obecné. Ty sklízíme převážně v říjnu, kdy plody zežloutnou a jsou nádherně voňavé (1). Kdoule musíme nakrájet na menší kousky (2) a poté rozvařit v kotli, dokud nebudou měkké. Rozvařené kdoule přepasírujeme na jemné pyré (3), které buď ihned použijeme pro výrobu vejmrdy, nebo ho zavakuujeme a zamrazíme pro pozdější použití.

Další důležitou složkou vejmrdy je křen (4). Ten objednáváme z EKO farmy Úlovice v Čechách, protože na Moravě jsme zatím nenašli dodavatele, který by nám zajistil požadovanou kvalitu a množství. Při zpracování křenu nás čeká náročná práce – musíme ho nastrouhat v mixéru. Tato činnost vyžaduje ochranné pomůcky, tedy masku a brýle (5), a i tak je nutné po několika minutách udělat přestávku na čerstvém vzduchu a umýt si obličej vodou. Je to velmi intenzivní zážitek. Naštěstí jsme se s dodavatelem domluvili, že nám křen dodává již nastrouhaný, čímž nám ušetřil spoustu slz a bolesti. :)

produkty-pribeh-vyroby_kdoulova-vejmrda-mala

Nastrouhaný křen se následně smíchá s kdoulovým pyré, cukrem a hovězím vývarem (6), který si předem připravíme, a dalšími ingrediencemi. Takto připravená vejmrda se už jen plní do sklenic a zavařuje (7). Ihned po výrobě je křen ve vejmrdě velmi ostrý, ale postupem času jeho intenzita slábne. Pokud máte pocit, že je vejmrda příliš slabá, stačí přistrouhat kousek čerstvého křenu.

Historie vejmrdy

Vejmrda je tradiční pokrm, který se připravuje z křene, jablek a vývaru. Vyskytuje se ve starých kuchařských knihách již po mnoho staletí. Ačkoliv by název mohl vyvolat úsměv, jeho původ podle etymologického slovníku českého jazyka pochází od pana Machka z doby, kdy bylo slovo mrdati či mrcati běžně používáno jako synonymum pro slova jako pohybovat ocasem, vrtět nebo v přeneseném významu: obrůstat tenkými kořínky. Protože je křen plný malých roztřepených kořínků, vznikl název vejmrda. Další možnost je, že slovo mrdati popisovalo pohyb při strouhání křenu.

Více o výrobě této delikatesy a zajímavostech se dočtete v článku na našem blogu.

Kategorie: Delikatesy
Složení: kdoule 36,5%, cukr, křen, hovězí vývar: (voda, hovězí maso a kosti, zelenina (mrkev, celer, petržel, cibule), směs koření , sůl), jablečný ocet, regulátor kyselosti: kyselina citronová, sůl
Zpracování: pasterováno
Hlavní surovina: kdoule
Čistá hmotnost: 100 g
Původ hlavní suroviny: Drásov
top-Chuť: sladká, křenová
top-Alergeny: celer
top-Trvanlivost: 2 roky
top-Skladování: do 23°C
top-Balení: 100 ml
Oblíbený produkt šéfkuchaře: Oskara Klanerta

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: